2.9. Методи оцінювання психологічних станів оператора
Для того, щоб встановити ступінь адекватності умов праці характеру діяльності оператора й оцінити ефективність раціоналізації в цих умовах, використовують фізіологічні й психологічні методи досліджень. До фізіологічних належать методи дослідження фізіології м’язів (електроміографія), центральної нервової системи, вегетативної нервової системи (пульс, рефлекс зіниць тощо). До психологічних – тести, які характеризують психічні функції людини. Основні з них: тахістоскопічні методи, методи Шульте-Платонова, Нєчаєва, Бернштейна тощо.
Слід зауважити, що в багатьох випадках тільки поєднання різних методів може дати необхідну інформацію для встановлення діагнозу психічного стану. Значна роль в отриманні необхідних даних належить методам спостереження і суб’єктивного оцінювання як самого стану організму, так і особливостей переживань.
Доцільність застосування методу спостереження для розкриття механізмів психічної діяльності доводять В.Л. Марищук, К.К. Платонов, Е.О. Плетницький. Результати спостереження, на їхню думку, можуть бути доповнені даними об’єктивної реєстрації, отриманої за допомогою кінозйомки, хронометражу, фотографування. Одним із найпопулярніших методів суб’єктивного оцінювання є методика САН, за якою можна отримати дані щодо самопочуття, активності та настрою людини.
Запитання до розділу:
1. Що таке умови праці?
2. Основні елементи умов праці.
3. Що таке психічні стани?
4. Перерахуйте основні праксичні стани.
5. Як вияви психічних процесів психічні стани поділяються:
Література:
1. Агапова Е. Г. / «Основи фізіології та психології праці»-Самара.:1991р.
2. Климов Е. А. / «Вступ до психології праці» -М.:ЮНІТІ 1998р.
3. Котелова Ю. В. / «Психологія праці» -М.:МГУ 2000р.
4. Крушельницкая Я. В. / «Фізіологія та психологія праці» -К.:КНЕУ 2000р.
5. Лукашевич Н. П., Сингаевская І. В., Бондарчук Е. І. / «Психологія праці» -К.:МАУП 1997р.
Левкулич Василь
Немає коментарів:
Дописати коментар