1.3. Інженерно-психологічні вимоги до окремих видів зорової індикації.
Важливою складовою діяльності оператора є етап приймання інформації про об'єкт управління. Головними психічними процесами, що забезпечують перебіг цього етапу, є процеси відчуття, сприймання, мислення та уяви. Приймання інформації людиною-оператором необхідно розглядати як процес формування перцептивного образу, тобто суб'єктивного відображення у свідомості людини властивостей об'єкта, що на неї діє. Психологічні дослідження розкрили структуру цього процесу, який складається зі стадій знаходження, розрізнення, впізнання. До того ж виділяють стадії становлення просторових компонентів самого перцептивного образу: виявлення об'єкта в просторі та оцінка його загальних пропорцій, відображення різких зсувів кривизни, глобально-адекватне відображення форми та стадія досягнення цілковитої адекватності об'єкта.
Таблиця 1
Властивості сприймання: |
- цілісність |
- структурність |
- константність |
- усвідомленість |
- предметність |
- вибірковість |
Перелічені властивості не є первинними, а формуються у процесі розвитку людини, становлення її професійної майстерності, Що має суттєве значення для побудови інформаційних моделей. Фізіологічною основою формування перцептивного образу є робота аналізаторів, котрі складаються з трьох основних частин: рецептора, провідних нервових шляхів та центральної частини кори головного мозку. Між рецептором і мозком існує прямий та зворотний зв'язок, тобто рецептор виконує функції як кодування, так і декодування інформації.
Таблиця 2
Загальні характеристики аналізаторів: |
- чутливість |
- адаптивність |
- вибірковість |
Чутливість основних аналізаторів до дії фізичних та хімічних подразників є досить значною та різною і характеризується абсолютним, диференціальним та оперативним порогами.
Мінімальна сила подразника, що викликає ледь помітне адекватне відчуття, називається нижнім абсолютним порогом чутливості даного аналізатора, а максимальна — верхнім абсолютним порогом чутливості. Подальше зростання сили подразника викликає вже больову реакцію.
Таблиця 3
Етапи процесу чуттєвого пізнання сигналу: |
- подразнення як фізичний процес; |
- збудження як фізіологічний процес; |
- суб'єктивне відчуття стимулу як психологічний процес; |
- судження про стимул як логічний процес. |
За допомогою аналізаторів людина може не тільки відчувати той чи той сигнал, а й розрізняти його за інтенсивністю. Для цього вводиться поняття диференціального порога, який характеризується мінімальними відмінностями відчуттів при відображенні інтенсивності двох подразників.
Адаптивність визначається можливостями зміни чутливості аналізатора при змінах умов його роботи. У процесі адаптації змінюються енергетичні, часові та просторові пороги за рахунок того, що аналізатор є системою, яка само-налаштовується.
Вибірковість аналізатора виявляється у виборі певних подразників з усіх, що діють на той момент. Завдяки цьому є можливість формування адекватних відчуттів, що забезпечують досить високу стійкість до перешкод
Характеристика зорового аналізатора
Найбільша кількість інформації (близько 90 %) передається через зоровий аналізатор, адекватними подразниками для якого є світлова енергія, а рецептором — око. Зір дає змогу сприймати форму, яскравість, колір і рух об'єктів. Можливості зорового аналізатора визначаються його енергетичними, просторовими, часовими та інформаційними характеристиками (схема 1).
Схема 1




де І— потужність світла, тобто світловий потік на одиницю тілесного кута, S— площа освітленої поверхні, а — кут зору, під яким розглядається ця поверхня.
Сама яскравість об'єкта визначає величину нервових імпульсів, що виникають на сітківці ока.
Яскравість об'єкта можна визначити за формулою

де Ввип— яскравість випромінювання самого об'єкта, Ввід — яскравість відображення об'єктом зовнішнього світла.
Яскравість випромінювання визначається потужністю та світловіддачею самого об'єкта.
Яскравість відображення об'єктом певного світлового потоку залежить від кольору та розташування поверхні об'єкта відносно ока людини

де Е — освітленість поверхні, лк; р — коефіцієнт кольорового відображення поверхні.
Діапазон чутливості зорового аналізатора значний — від 106до 106 кд/м2 (схема 2).
Контрастність між об’єктом і фоном теж зумовлює ефективність приймання інформації оператором. Розрізняють два види контрасту: прямий і зворотний. Кількісно коефіцієнт контрастності вираховується за такими формулами:

де Вф — яскравість фону, Воб — яскравість об’єкта.
Схема 2

Яскравість різних об’єктів
Оптимальна величина коефіцієнта контрастності знаходиться в межах 0,60…0,95.
Робота в прямому контрасті більш сприятлива, ніж у зворотному.
Але для забезпечення нормальної роботи оператора необхідно знати, як цей контраст сприймається в конкретних умовах. Для цього вводиться поняття порогового контрасту:

Схема 3

Залежність порогової контрастності від яскравості й кутових розмірів об'єкта
До того ж величина порогового контрасту залежить від яскравості та розмірів об'єкта (кутові величини — а). Характер цих співвідношень зображений на схемі 3.
Аналіз наведених на схемі 3 даних свідчить, що об'єкти великих розмірів добре сприймаються і за менших контрастів.

Значний вплив на ефективність сприймання інформації має характер зовнішнього освітлення. Цей вплив буде іншим при роботі оператора з інформацією, що подається у прямому чи зворотному контрасті. Збільшення освітлення за прямого контрасту поліпшує умови сприймання інформації, оскільки яскравість фону зростає більше, ніж яскравість об'єкта, а за зворотного контрасту — навпаки.
Засліплююча яскравість. Оператор сприймає інформацію різної інтенсивності, однак сигнали значної яскравості можуть спричинити осліплення.

Засліплююча яскравість визначається розміром освітленої поверхні, яскравістю сигналу, а також рівнем адаптації ока:
де w — тілесний кут, під яким оператор бачить освітлену поверхню (в стерадіанах).
Значення засліплюючої яскравості при різних рівнях адаптації наведені в таблиці 4.
Таким чином, для створення нормальних умов зорового сприймання інформації необхідно забезпечити певну яскравість і контрастність сигналів, а також рівномірність розподілу яскравостей у полі зору оператора.
Таблиця 4
Характеристики засліплюючої яскравості
Яскравість поля адаптації, кд/м2 | Засліплююча яскравість, кд/м2 | Яскравість поля адаптації, кд/м2 | Засліплююча яскравіть, кд/м2 |
3,2 х 10-6 | 6,4 х 10 | 3,2 х 10 | 1.11 х 104 |
3,2 х 10-3 | 5,9 х 103 | 3,2 х 103 | 4,62 х 104 |
3,2 х 10-1 | 2,18 х 103 | 15,9 х 104 | 15,9 х 104 |
Відносна видимість. Око людини сприймає електромагнітні хвилі діапазону 380...760 нм. Але очі людини мають різну чутливість до різних хвиль. Найбільша чутливість — до хвиль в діапазоні 500...600 нм. Це — жовто-зелений колір. Залежність чутливості ока від довжини хвилі, тобто відчуття від подразника, характеризується коефіцієнтом відносної видимості К
де Sλ — відчуття, які виникають при дії подразника з довжиною хвилі λ, Smax— відчуття, що виникає при дії подразника тієї ж потужності, але з довжиною хвилі 550 нм.
Ця залежність показана на схемі 4.
Із цієї залежності зрозуміло, що для забезпечення однакового зорового відчуття сигналів різного кольору необхідно, наприклад, потужність синього випромінювання збільшити у 16,6 раза, а червоного — в 9,3 раза відносно жовто-зеленого кольору сигналів. Підвищення потужності сигналів можна забезпечити за рахунок яскравості, розміру сигналу та збільшення часу його сприймання.
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за одиницю часу.
Якщо зоровий аналізатор уявити каналом зв'язку, котрий складається з ділянок різної пропускної здатності, то найбільша пропускна здатність — 5,6 х 109 біт буде на рівні фоторецепторів (сітківки) ока, на рівні кори — 20...70 біт, а для діяльності в цілому (прийняття рішень та виконання керуючих дій людини) — 2...4 біти. Тому зоровий аналізатор порівнюють з інформаційною «лійкою» — на вході має місце значна кількість інформації, яка поступово зменшується, досягаючи рівня прийняття рішення або рівня реакції.
Схема 4

Чутливість ока до хвиль різної довжини
Просторові характеристики зорового аналізатора залежать від гостроти зору, поля зору і обсягу сприймання. Гострота зору характеризується властивістю ока розрізнювати дрібні деталі об'єкта. Вона визначається величиною, еквівалентною тому мінімальному розмірові об'єкта, за якого він розрізнюється оком. Розмір об'єкта виражається в кутових величинах, котрі пов'язані з його лінійними розмірами таким співвідношенням:
Схема 5

Співвідношення лінійних і кутових розмірів об’єкта
Де l — відстань до об'єкта; h і а — відповідно лінійний і кутовий розміри об'єкта (схема 5).
Нормальним вважається зір, при якому людина розрізнює об’єкти величиною Г, що є одиницею гостроти зору, котра залежить від рівня освітлення об’єкта, відстані до нього та його положення відносно спостерігача.
Так, наприклад, якщо розглядати об’єкт під кутом 10°, гострота зору буде в 10 разів менша, а під кутом 30° — у 23 рази менша, ніж коли цей об’єкт знаходиться прямо перед спостерігачем.
Гострота зору характеризує абсолютний просторовий поріг зорового аналізатора. Оператор повинен працювати на рівні оперативного порога, в якому кутовий розмір об’єкта буде не менший ніж 15’ — для об’єктів найпростішої форми, а для складних об’єктів цей розмір має бути в межах 30.. .40’. Це розмір знака та інших елементів зображення об’єкта, котрі мають зовнішні та внутрішні деталі.
Поле зору умовно поділяють на три зони:
- центральне поле = 4°, де повніше розрізняються всі деталі об’єкта;
- поле ясного бачення ~ 30°…35°, де не розрізняються малі деталі об’єкта;
- периферійне поле = 75°…90°, в якому об’єкт тільки виявляється, але не розпізнається.
Об’єкти, що перебувають у периферійній зоні, можуть бути переміщені в іншу зону при простому повороті голови або русі очей.
Обсяг сприймання характеризується кількістю об’єктів, які охоплює людина за одну фіксацію ока, тобто за симультанного сприймання. Доведено, що за одну фіксацію людина може охопити 4—8 не пов’язаних між собою об’єктів. Було експериментально доведено, що в зоровому образі відображається значна кількість об’єктів, але відтворюється їх значно менше, і цей процес залежить від обсягу пам’яті, тобто при визначенні цього параметра потрібно враховувати не стільки характеристики сприймання, скільки характеристики короткочасної пам’яті, зокрема обсяг зберігання та відтворення інформації.
Часові характеристики зорового аналізатора визначаються часом та його складовими, необхідними для виникнення зорового відчуття і сприймання потрібної інформації в певних умовах роботи оператора.
Латентний період — це час до виникнення відчуття з початку подавання сигналу. Залежить він від потужності од.разника, його значущості, складності роботи і віку оператора, його індивідуально-типологічних характеристик. У середньому для людини він становить 150…240 млс.
Тривалість інерції відчуття залежить не тільки від характеристик сигналу (яскравості, кутових розмірів), а й від того, яким буде наступний сигнал, тобто наскільки він зможе «загасити» дію попереднього сигналу. В цей час виникають так звані «послідовні образи», які мають різні характеристики (за кольором і розміром) і в певній послідовності змінюють один одного.
Критична частота мерехтіння (КЧМ) — це частота, за якої відбувається злиття поточних образів подразників у єдиний образ об'єкта, тобто окремі проблиски сигналу сприймаються сукупно. КЧМ залежить від яскравості і спектрального складу сигналу, його розмірів та конфігурації знаків (рис. 9).

Залежність КЧМ від яскравості об'єкта підпорядкована основному психофізіологічному законові,
де а і с — константи, які залежать від розміру і конфігурації знака, а також від спектрального складу сигналу.
В нормальних умовах спостереження КЧМ становить 15...25 Гц, при втомі вона знижується. Якщо мерехтіння застосовується для кодування інформації (привертання уваги оператора), треба мати на увазі, що зорова втома буде найменшою за частоти 3—8 Гц.
Час адаптації. Чутливість зорового аналізатора може змінюватися в 10х разів. Є дві форми адаптації:
- темнова, при переході від світла до темряви;
- світлова, при переході від темряви до світла.

Час адаптації залежить від її форми і становить десятки хвилин при темновій та хвилини або частки хвилини при світловій.
Тривалість інформаційного пошуку. Значну роль у процесі сприймання сигналу та об'єктів відіграють рухи очей. Це дає змогу розглядати сприймання як дію, спрямовану на пошук джерела сигналу та обстеження об'єкта для побудови його образу.
Рухи очей поділяються на дві групи: |
- пошукові, настановчі; |
- гностичні, пізнавальні. |
Для деяких видів операторської діяльності процес сприймання інформації зводиться до інформаційного пошуку сигналу або об'єкта з заданими ознаками. Такими ознаками можуть бути: світіння об'єкта, мерехтіння сигналу, колір або форма об'єкта, положення стрілки на приладі тощо. Завдання оператора полягає у знаходженні необхідного сигналу за допомогою руху очей і встановлення їх у потрібну позицію.

Загальний час інформаційного пошуку визначається за формулою
де tи — час переміщення погляду, tфі — час фіксації погляду, п — кількість фіксацій або кроків пошуку, tп залежить від відстані переміщення погляду, тобто від кута, на який «сягає» око, а tф — від властивостей інформаційного поля, складності його елементів, індивідуально-психологічних властивостей людини та професійної підготовки оператора.
В той же час для певних завдань і стабільного інформаційного поля ця характеристика відносно постійна (табл. 6).
Таблиця 6
Середня тривалість фіксації погляду при вирішенні завдань інформаційного пошуку
Завдання | tф , см. |
Пошук сигналу на екрані РЛС | 370 |
Читання літери або цифри | 310 |
Пошук умовних знаків | 300 |
Пошук простих (звичайних) геометричних фігур | 200 |
Фіксація мерехтіння індикатора | 280 |
Знаходження певного умовного знака | 640 |
Наведения на ціль при бомбардуванні | 1200 |

В багатьох експериментальних дослідженнях [16; 17; 44; 45; 132; 146] було виявлено, що час переміщення погляду становить усього 5% часу інформаційного пошуку, і якщо цю складову не враховувати, то середнє значення тривалості інформаційного пошуку буде дорівнювати
де n— математичне очікування кількості зорових фіксацій або кроків пошуку об'єкта з заданими властивостями.

На базі згаданих експериментальних досліджень була побудована математична модель інформаційного пошуку [100; 132]:
де N — загальна кількість елементів інформаційного пошуку, М — кількість елементів із заданими властивостями, а — обсяг зорового сприймання в просторовій зоні розміром 10° (оперативне поле сприймання) з урахуванням обсягу оперативної пам'яті.

Ця модель дає змогу підрахувати кількість елементів інформаційного поля або каналів зв'язку, або сигналів, за якими може стежити оператор, і встановити в їхній роботі певні відхилення за відведений час:
Значну роль у сприйманні інформації відіграють рухи очей. Вони поділяються на два основні класи: пошукові та гностичні.
Запитання:
1. Загальні характеристики аналізаторів.
2. Етапи процесу чуттєвого пізнання сигналу.
3. Основні характеристики зорового аналізатора..
4. Чим зумовлені інформаційні характеристики зорового аналізатора.
5. Від чого залежать просторові характеристики зорового аналізатора.
6. Чим визначаються часові характеристики зорового аналізатора.
7. Які є дві форми адаптації зорового аналізатора?
Література:
1. Душков Б.А., Королев А.В., Смирнов Б.А. Основы инженерной психологии: Учебник для студентов вузов. – М., 2002.
2. Продайко В.М., Учитель І.Б. Інженерна психологія. Частина 1. Вступ до інженерної психології: Навч. посібник. – Дніпропетровськ: НМетАУ, 2008.
3. Психология труда, профессиональной, информационной и организационной деятельности. Словарь / Авторы-составители: Б.А. Душков, А.В. Королев, Б.А. Смирнов. – М., 2003.
Матейко Микола Омелянович
Немає коментарів:
Дописати коментар