четвер, 10 березня 2011 р.

4.2. Класифікація засобів відображення Інформації


4.2. Класифікація засобів відображення Інформації


Інформація про стан керованого об’єкта поступає від засобів відображення інформації (ЗВІ), якими є різні прилади і які формують сенсорне поле на робочому місці. За функціями інформації ЗВІ поділяються на командні (цільові) і ситуаційні. Перші дають відомості про необхідні дії для досягнення мети, другі — інформацію щодо протікання технологічного процесу та описують наявну ситуацію.
За способом використання показників ЗВІ поділяються на три групи:
-для контрольного читання. Оператор встановлює наявність чи відсутність умов роботи, норму чи відхилення від неї якихось параметрів;
-для кількісного читання. Ці індикатори передають інформацію у вигляді числових значень;
-для якісного читання. Інформація вказує на напрямок зміни керованого параметра.
Особливий інтерес для інже­нерної психології становлять ті технічні компоненти СЛМ, з якими має справу людина. Це перш за все різні технічні засоби відображення інфор­мації (ЗВІ), що взаємодіють із сенсорним входом людини, і технічні засоби введення інформації, завдяки яким людина впливає на функціонування СЛМ.
За допомогою технічних засобів відображення інформації створюється інформаційна модель процесу управління, яка слугує основою формування образно-концептуальної моделі управління СЛМ і, своєю чергою, є основою розробки та прийняття певних рішень і подальшою складання плану операцій з управління об'єктом.
Конкретні тини ЗВІ, їхня кількість і розташування ви­значаються характером функцій оператора у СЛМ, особ­ливостями його діяльності, а також психофізіологічними особливостями самої людини-оператора.






Різноманітність ЗВІ зумовила появу і різних форм їхньої класифікації:
1) За функцією інформації, що видається, ЗВІ діляться на командні (цільові) і ситуаційні (контрольні). Командні індикатори відображають мету управління, якої потрібно досягти, і налають відомості про необхідні дії. Такими інди­каторами с командні табло («Стій», «Іди») або командні прилади пілота при здійсненні посадки, або судновий теле­граф, то задає, напрямок руху судна чи кількість оберті» двигуна, тощо.
Ситуаційні індикатори дають інформацію не тільки про відхилення технологічного процесу від заданої програми, а й про окремі показники цього процесу, Однак ці сигнали не мо­жуть бути основою для вибору певного засобу керуючих дій.
Прикладом таких індикаторів є, різні датчики, розташо­вані на панелі приладів водія, на щиті управління оператора енергосистем тощо.
2) За способом використання інформації індикатори по­діляються на три групи; прилади контрольного, якісного, кількісною надання інформації.
За допомогою приладів контрольного надання інформації оператор вирішує задачу типу «так чи ні»; працює певний прилад чи ні, в нормі параметри його роботи чи ні, Для цьо­го застосовують сигнальні лампочки, табло, звукові сигнали, інколи стрілкові прилади, на яких позначені межі допу­стимих відхилень параметрів,
На індикаторах якісного відображення подається інфор­мація про спрямованість змін необхідною параметра (на­приклад, збільшується він чи зменшується), характер відхи­лення (вліво—вправо) тощо.
Індикатори кількісного відображення інформації переда­ють її и числових значеннях параметра, що контролюється. До цієї групи відносять більшість використовуваних при­ладів та індикаторів.
3)         За модальністю сигналу індикатори поділяються на зорові, акустичні, тактильні тощо.
Психофізіологічні характеристики і особливості прий­мання інформації людиною-оператором ми розглядали у третьому розділі.
4)         За формою сигналу, тобто за відношенням властивостей сигналу до властивостей об'єкта, розрізняють абстрактні і зображувальні ЗВІ.
У першому випадку сигнали передаються у вигляді абст­рактних символів (цифри, літери, геометричні фігури тощо), які у закодованому вигляді відображають стан об'єкта управ­ління. В другому випадку інформація передається у формі зображення, що характеризується схематизацією, деталіза­цією, а також кількістю відображених властивостей об'єкта.
Особливістю картинних зображень є здатність у наочній формі передавати цілий комплекс динамічних взаємопо­в'язаних властивостей об'єкта, сприйняття яких не потре­бує декодування,
5)         За рівнем деталізації інформації ЗВІ можуть бути ін­тегральними і детальними.
На інтегральних індикаторах інформація подасться в уза­гальненому вигляді, що скорочує час її пошуку і синтезу­вання. Прикладом такої форми подавання інформації мож­на вважати графік функціонування технологічного процесу, діаграми, номограми. Спостерігаючи за певним процесом, оператор може відшукати необхідну йому деталізовану ін­формацію для прийняття ефективного рішення і вибору.
Засоби відображення інформації є технічкою основою побудови інформаційної моделі процесу управління, з якою працює оператор.
Для створення умов ефективної діяльності оператора ін­формаційна модель має відповідати трьом основним вимо­гам:
- за змістом, адекватно відображаючи об'єкт управління і довколишнє середовище;
- за кількістю інформації, забезпечуючи оптимальний ін­формаційний баланс;
- за формою і композицією, слугуючи завданням управлін­ня і враховуючи психофізіологічні можливості оператора,
За допомогою різних технічних елементів індикації ство­рюють і засоби відображення інформації, які можуть бути виконані у вигляді табло, мнемосхем, панелей приладів, щитів.
На табло дані відображені у формі таблиць, інформа­ційне поле яких будується згідно з призначенням і обсягом необхідної інформації (табло-розклад прибуття і відправлен­ня поїздів на вокзалі або табло-ешелонатор у системі управ­ління повітряним рухом тощо).
Мнемосхема — це умовне графічне зображення виробни­чого процесу у вигляді комплексу символів, які відобража­ють окремі елементи системи з їх взаємозв'язками. Най­більше поширені мнемосхеми в енергетичній, хімічній, ме­талургійній промисловості, у системах управління різними транспортними потоками тощо.
Панель приладів складається з окремих приладів та інди­каторів, кожен з яких несе інформацію про певний пара­метр об'єкта.
Прикладів створення панелей приладів і щитів дуже ба­гато: це і панель приладів у кабіні літака і в салоні автомо­біля, не різні електричні щити приладів тощо. В багатьох випадках систему відображення інформації роблять комбі­нованою, тобто мнемосхема може бути складовою табло або панелі приладів, а на останній частина даних відображаєть­ся у вигляді табло і т.п.
Не менш важливе питання -- це організація інформа­ційною потоку, яка мас виключати можливість переванта­ження або недовантаження оператора.
В проектуванні ЗВІ наявні інженерно-психологічні спо­соби поєднуються з кількісними методами оцінки потоку інформації, що базуються на мате­матичних методах теорії масового обслуговування і теорії інформації. На завершальних етапах проектування ця оцінка уточнюється експериментальним шляхом, а на етапі випро­бувань - у процесі функціонування СЛМ.
Відносно останньої вимоги до інформаційної моделі, то перед усе необхідно враховувати у проектуванні ЗВІ психо­фізіологічні характеристики аналізаторів. Крім цього, в побудові інформаційних моделей слід дотримуватися певної послідовності організації уваги, при розташуванні елементів моделі створювати умови для мак­симального розвантаження оперативної пам'яті за рахунок певного розташування ЗВІ і органів управління, а також за­стосування різних наочних матеріалів.
Найбільші трудноті у проектуванні інформаційних мо­делей пов'язані з забезпеченням оптимального співвідно­шення ознак сигналу і об'єкта.
Як відомо, всі сигнали, що з ними мак справу оператор, поділяються на два класи: сигнали-зображення, в котрих властивості сигналу відтворюють властивості об'єкта з різ­ною мірою наочності (від телевізійного зображення до схе­ми, малюнка, креслення), і сигнали-символи, які познача­ють властивості об'єкта за допомогою абстрактних символів, умовних знаків.
При використанні сигналів-зображень процеси сприй­манні! і декодування інформації немовби поєднуються, що суттєво скорочує час приймання інформації.
В абстрактних ЗВІ інформація подається у вигляді сигналів-символів, для чого використовують три основні фор­ми зорової індикації     стріл коку, знакову, графічну.
Стрілкова індикація - це спосіб відображення інформації для забезпечення оператора відомостями про хід і спрямо­ваність змін, а також кількісними характеристиками пара метрів, що контролюються, у зоні допустимих значень.
Основними перевагами стрілкових індикаторів є просто­та їхньої конструкції, зручність і легкість в експлуатації, а також мала собівартість, Незважаючи на певні недоліки — обмежену наочність, відображення тільки одного параметра
відносно велику площину шкали — стрілкові індикато­ри широко використовуються, оскільки оператори дуже лег­ко пристосовуються до них.
Як свідчать результат експериментів, ефективність сприйняття інформації з таких індекаторів залежить від ха­рактеристик окремих їх елементів: шкали, стрілки, оциф­ровки, розмітки (рис. 1).








Р ис.  1.Приклади стрілкової індикації. Загальний вигляд пілотажних приладів

На загал необхідно враховувати співвідношення розміру деталей знака та їх кількості з розмірами основного контуру знака. Складність самою знака залежить від кількості до­даткових елементів. Знак, який складається тільки з конту­ру простої геометричної фігури, вважається простим, з од­ним додатковим елементом (літера, цифра, колір чи деталь) є середнім за складністю, а з кількома додатковими елемен­тами — складним. Ступінь складності знаків впливає на ха­рактер їх розрізнення і впізнання (табл. 14).
Таблиця 1
Характеристики розрізнення і впізнання неоднакових за складністю знаків

Показник

Розрізнення
знаків

Упізнання знаків
Простий
Середній
Складний
Простий
Середній
Складний

Пороговий час експозиції, с
0,05
0,15
0,35
0,03
0,03
0,05
Латентний період реакції, с
1,60
1,83
2,02
3,06
2,55
2,76
Відсоток правильних відповідей
81
45
8
80
98
97

Для відображення знакової інформації застосовуються різні типи індикаторів, порівняльна інженерно-психологіч­на характеристика яких наведена у таблиці 2. Універсаль­ними" засобами відображання інформації є електронно-про­меневі і рубки, алфавітно-цифрові і графічні дисплеї, які широко застосовують у сучасних складних СЛМ.        
Види індикатора
Розмір знака, мм
Висвітлюва­ний колір
Яскрав. світіння,
кд/м3
Кут спо­стере­ження, град.
Символи
Електроме­ханічний
До 100
120
Цифри, символи
Електро­люмінес­центний
20 і більше
Зелений, блакитний, жовтий, червоний
20-50 для зеленого; 6—20 для інших кольорів
160
Цифри, літери, знаки, фігури
Вакуумно-розжарю-вальний
10-20
Жовтий
До 20000
140
Цифри,
літери, знаки
Вакуумно-люмінес­центний
10-25
Зелений
250-500
140
Цифри,
літери, знаки
Тиратрон тліючого розряду
7-13
Червоний, жовтий, зелений
40—70
100
Цифри
Газороз­рядний
До 20
Червоний
50-200
90
Цифри,
літери, знаки
Світловий-1 проміню-вальний Діод
10-15
Червоний, зелений, жовтий
250
150
Цифри,
літери, знаки
Рідкокрис­талічний
10
Темний
Не випро­мінює
150
Цифри, літери
Види індикатора
Розмір знака, мм
Освітлюваний колір
Яскрав. світіння,
кд/м-
Кут спо­стере­ження, град.
Символи
На лампах розжарю­вання — проекцій­ний
25-35
Жовтий
30-50
150
Цифри
Світло-провідний
ЗО
Жовтий
30-50
40
Цифри



Таблиця 2
Порівняльна інженерно-психологічна характеристика різних типів індикаторів

При проектуванні абстрактних ЗВІ виникає проблема оптимального кодування інформації. Щодо діяльності оператора коду­вання визначає спосіб представлення інформації за допомо­гою умовних символів, Проблема оптимального кодуван­ня - це вирішення питань вибору категорій коду, довжини алфавіту сигналів, компонування кодового знака, можли­вості компонування сигналів у групи.
Категорія коду визначається .засобами кодування інфор­мації серед яких виділяють геометричні фігури, літери, цифри, колір, яскравість, розмір, орієнтацію, частоту мерех­тіння тощо.
Вибір категорій коду залежить від характеру вирішува­ного оператором завдання.
Певна категорій коду може бути ефективною для вирі­шення одних завдань і неефективною для інших. Експери­ментальні дані свідчать, що для інформаційного пошуку найбільш ефективною с категорія кольору, для визначення кількісних характеристик категорія числа, а для впізнан­ня — умовний знак.

Таблиця 3
Довжини алфавіту за різних засобів колупання

Засоби кодування

Довжина алфавіту
Форма символів:
• літеро-цифрова
• абстрактна
• асоціативна



необмежена 16
200
Розмір символів
6
Кольоровий алфавіт
11
Орієнтація і довжина лінії
4
Кількість крапок
5
Просторова орієнтація символів
8
Яскравість, частота мерехтіння
4

Знак формують основні та додаткові деталі, які не по­винні викривляти його контур. Символи мають нагадувати об'єкт, що кодується, або яку-небудь його властивість. Як основні і допоміжні деталі символів слід використовувати наочно-образні та вербальні асоціації. Кращими за точністю і швидкістю ь символи, котрі зберігають наочній ь з псиною мірою стилізації, схематизації. Застосування багатомірного кодування (цифр, кольору, яскравості) суттєво розширює можливості кодів (рис. 24).









Рис.  2
Приклади кодування інформації:
а - спеціально розроблений шрифт; б – кодування додаткових ознак об’єкта;  в – прості геометричні фігури;


Інженерно-психологічні вимоги до акустичних індикаторів. Хоча значна кількість інформації операторові надходить завдяки зоровим сигналам, подеколи значно доцільніше застосовувати акустичні сигнали, які можуть передаватись у фор­мі звуків або в мовній формі і використовуються у таких
випадках:
-коли інформація проста, стисла і потребує негайної ре­акції;
-якщо застосування візуальної інформації неможливе за умовами роботи;
-при необхідності попередження оператора про надход­ження наступного сигналу;
-коли потрібен мовний зв'язок.
Звукові сигнали використовують для попередження опе­ратора про небезпеку або про перехід системи в інший стан, для нагадування про використання певних дій чи для при­вертання уваги оператора.
Проектування ЗВІ на основі загальних і часткових вимог до елементів індикації потребує вирішення конкретних зав­дань, серед яких;
- психологічний аналіз діяльності оператора, визначення
його функцій і необхідної інформації;
- вибір   або проектування певних ЗВІ;
- досягнення відповідності інтенсивності потоку інформації
реальній працездатності оператора;
- розробка інженерно-психологічних вимог до ЗВІ;
- композиційне і кольорове вирішення системи відображен­ня інформації;
- оцінка і порівняльний аналіз отриманих варіантів майбут­ньої системи відображення інформації.
Для вирішення цих завдань розроблено такі підходи, як структурно-психологічний, системно-лінгвістичний, графоаналітичний.

Контрольні запитання

1. Назвіть інженерно-психологічні вимоги до проектування засобів
відображання інформації і до проектування органів управління,
2. Як здійснюють кодування зорано інформації?
3. Яка структура процесу приймання інформації оператором
4. Проаналізуйте підходи до побудови систем введення інформації.
5. Які принципи спільного розташування індикаторів і органів управління?
6. Окрєсліть   інженерно-психологічні проблеми організації робочих місць операторів.
7. Висвітліть  психологічна   значення факторів виробничою середовища.

Список літератури:

1. Зараковский Г. М. Психофизиологический анализ трудовой деятельности. — М.: Наука, 1966. -114с.
2.  Климов Е А Психология профессионала Учеб пособие — М.-Воронеж: Институт практической психо­логии, 1996. - 509с.
3. Справочник по инженерной психологии / С.В.Борисов, В.А.Денисов, Б.А.Душков; Под ред. Б.Ф.Ло­мова, — М,: Машиностроение, 1982. — 368 с.


Фараджян Сергій

Немає коментарів:

Дописати коментар