4.2. Класифікація засобів відображення Інформації
Інформація про стан керованого об’єкта поступає від засобів відображення інформації (ЗВІ), якими є різні прилади і які формують сенсорне поле на робочому місці. За функціями інформації ЗВІ поділяються на командні (цільові) і ситуаційні. Перші дають відомості про необхідні дії для досягнення мети, другі — інформацію щодо протікання технологічного процесу та описують наявну ситуацію.
За способом використання показників ЗВІ поділяються на три групи:
-для контрольного читання. Оператор встановлює наявність чи відсутність умов роботи, норму чи відхилення від неї якихось параметрів;
-для кількісного читання. Ці індикатори передають інформацію у вигляді числових значень;
-для якісного читання. Інформація вказує на напрямок зміни керованого параметра.
Особливий інтерес для інженерної психології становлять ті технічні компоненти СЛМ, з якими має справу людина. Це перш за все різні технічні засоби відображення інформації (ЗВІ), що взаємодіють із сенсорним входом людини, і технічні засоби введення інформації, завдяки яким людина впливає на функціонування СЛМ.
За допомогою технічних засобів відображення інформації створюється інформаційна модель процесу управління, яка слугує основою формування образно-концептуальної моделі управління СЛМ і, своєю чергою, є основою розробки та прийняття певних рішень і подальшою складання плану операцій з управління об'єктом.
Конкретні тини ЗВІ, їхня кількість і розташування визначаються характером функцій оператора у СЛМ, особливостями його діяльності, а також психофізіологічними особливостями самої людини-оператора.

Різноманітність ЗВІ зумовила появу і різних форм їхньої класифікації:
1) За функцією інформації, що видається, ЗВІ діляться на командні (цільові) і ситуаційні (контрольні). Командні індикатори відображають мету управління, якої потрібно досягти, і налають відомості про необхідні дії. Такими індикаторами с командні табло («Стій», «Іди») або командні прилади пілота при здійсненні посадки, або судновий телеграф, то задає, напрямок руху судна чи кількість оберті» двигуна, тощо.
Ситуаційні індикатори дають інформацію не тільки про відхилення технологічного процесу від заданої програми, а й про окремі показники цього процесу, Однак ці сигнали не можуть бути основою для вибору певного засобу керуючих дій.
Прикладом таких індикаторів є, різні датчики, розташовані на панелі приладів водія, на щиті управління оператора енергосистем тощо.
2) За способом використання інформації індикатори поділяються на три групи; прилади контрольного, якісного, кількісною надання інформації.
За допомогою приладів контрольного надання інформації оператор вирішує задачу типу «так чи ні»; працює певний прилад чи ні, в нормі параметри його роботи чи ні, Для цього застосовують сигнальні лампочки, табло, звукові сигнали, інколи стрілкові прилади, на яких позначені межі допустимих відхилень параметрів,
На індикаторах якісного відображення подається інформація про спрямованість змін необхідною параметра (наприклад, збільшується він чи зменшується), характер відхилення (вліво—вправо) тощо.
Індикатори кількісного відображення інформації передають її и числових значеннях параметра, що контролюється. До цієї групи відносять більшість використовуваних приладів та індикаторів.
3) За модальністю сигналу індикатори поділяються на зорові, акустичні, тактильні тощо.
Психофізіологічні характеристики і особливості приймання інформації людиною-оператором ми розглядали у третьому розділі.
4) За формою сигналу, тобто за відношенням властивостей сигналу до властивостей об'єкта, розрізняють абстрактні і зображувальні ЗВІ.
У першому випадку сигнали передаються у вигляді абстрактних символів (цифри, літери, геометричні фігури тощо), які у закодованому вигляді відображають стан об'єкта управління. В другому випадку інформація передається у формі зображення, що характеризується схематизацією, деталізацією, а також кількістю відображених властивостей об'єкта.
Особливістю картинних зображень є здатність у наочній формі передавати цілий комплекс динамічних взаємопов'язаних властивостей об'єкта, сприйняття яких не потребує декодування,
5) За рівнем деталізації інформації ЗВІ можуть бути інтегральними і детальними.
На інтегральних індикаторах інформація подасться в узагальненому вигляді, що скорочує час її пошуку і синтезування. Прикладом такої форми подавання інформації можна вважати графік функціонування технологічного процесу, діаграми, номограми. Спостерігаючи за певним процесом, оператор може відшукати необхідну йому деталізовану інформацію для прийняття ефективного рішення і вибору.
Засоби відображення інформації є технічкою основою побудови інформаційної моделі процесу управління, з якою працює оператор.
Для створення умов ефективної діяльності оператора інформаційна модель має відповідати трьом основним вимогам:
- за змістом, адекватно відображаючи об'єкт управління і довколишнє середовище;
- за кількістю інформації, забезпечуючи оптимальний інформаційний баланс;
- за формою і композицією, слугуючи завданням управління і враховуючи психофізіологічні можливості оператора,
За допомогою різних технічних елементів індикації створюють і засоби відображення інформації, які можуть бути виконані у вигляді табло, мнемосхем, панелей приладів, щитів.
На табло дані відображені у формі таблиць, інформаційне поле яких будується згідно з призначенням і обсягом необхідної інформації (табло-розклад прибуття і відправлення поїздів на вокзалі або табло-ешелонатор у системі управління повітряним рухом тощо).
Мнемосхема — це умовне графічне зображення виробничого процесу у вигляді комплексу символів, які відображають окремі елементи системи з їх взаємозв'язками. Найбільше поширені мнемосхеми в енергетичній, хімічній, металургійній промисловості, у системах управління різними транспортними потоками тощо.
Панель приладів складається з окремих приладів та індикаторів, кожен з яких несе інформацію про певний параметр об'єкта.
Прикладів створення панелей приладів і щитів дуже багато: це і панель приладів у кабіні літака і в салоні автомобіля, не різні електричні щити приладів тощо. В багатьох випадках систему відображення інформації роблять комбінованою, тобто мнемосхема може бути складовою табло або панелі приладів, а на останній частина даних відображається у вигляді табло і т.п.
Не менш важливе питання -- це організація інформаційною потоку, яка мас виключати можливість перевантаження або недовантаження оператора.
В проектуванні ЗВІ наявні інженерно-психологічні способи поєднуються з кількісними методами оцінки потоку інформації, що базуються на математичних методах теорії масового обслуговування і теорії інформації. На завершальних етапах проектування ця оцінка уточнюється експериментальним шляхом, а на етапі випробувань - у процесі функціонування СЛМ.
Відносно останньої вимоги до інформаційної моделі, то перед усе необхідно враховувати у проектуванні ЗВІ психофізіологічні характеристики аналізаторів. Крім цього, в побудові інформаційних моделей слід дотримуватися певної послідовності організації уваги, при розташуванні елементів моделі створювати умови для максимального розвантаження оперативної пам'яті за рахунок певного розташування ЗВІ і органів управління, а також застосування різних наочних матеріалів.
Найбільші трудноті у проектуванні інформаційних моделей пов'язані з забезпеченням оптимального співвідношення ознак сигналу і об'єкта.
Як відомо, всі сигнали, що з ними мак справу оператор, поділяються на два класи: сигнали-зображення, в котрих властивості сигналу відтворюють властивості об'єкта з різною мірою наочності (від телевізійного зображення до схеми, малюнка, креслення), і сигнали-символи, які позначають властивості об'єкта за допомогою абстрактних символів, умовних знаків.
При використанні сигналів-зображень процеси сприйманні! і декодування інформації немовби поєднуються, що суттєво скорочує час приймання інформації.
В абстрактних ЗВІ інформація подається у вигляді сигналів-символів, для чого використовують три основні форми зорової індикації стріл коку, знакову, графічну.
Стрілкова індикація - це спосіб відображення інформації для забезпечення оператора відомостями про хід і спрямованість змін, а також кількісними характеристиками пара метрів, що контролюються, у зоні допустимих значень.
Основними перевагами стрілкових індикаторів є простота їхньої конструкції, зручність і легкість в експлуатації, а також мала собівартість, Незважаючи на певні недоліки — обмежену наочність, відображення тільки одного параметра
відносно велику площину шкали — стрілкові індикатори широко використовуються, оскільки оператори дуже легко пристосовуються до них.
Як свідчать результат експериментів, ефективність сприйняття інформації з таких індекаторів залежить від характеристик окремих їх елементів: шкали, стрілки, оцифровки, розмітки (рис. 1).

Р ис. 1.Приклади стрілкової індикації. Загальний вигляд пілотажних приладів
На загал необхідно враховувати співвідношення розміру деталей знака та їх кількості з розмірами основного контуру знака. Складність самою знака залежить від кількості додаткових елементів. Знак, який складається тільки з контуру простої геометричної фігури, вважається простим, з одним додатковим елементом (літера, цифра, колір чи деталь) є середнім за складністю, а з кількома додатковими елементами — складним. Ступінь складності знаків впливає на характер їх розрізнення і впізнання (табл. 14).
Таблиця 1
Характеристики розрізнення і впізнання неоднакових за складністю знаків
Показник | Розрізнення знаків | Упізнання знаків | ||||
Простий | Середній | Складний | Простий | Середній | Складний | |
Пороговий час експозиції, с | 0,05 | 0,15 | 0,35 | 0,03 | 0,03 | 0,05 |
Латентний період реакції, с | 1,60 | 1,83 | 2,02 | 3,06 | 2,55 | 2,76 |
Відсоток правильних відповідей | 81 | 45 | 8 | 80 | 98 | 97 |
Для відображення знакової інформації застосовуються різні типи індикаторів, порівняльна інженерно-психологічна характеристика яких наведена у таблиці 2. Універсальними" засобами відображання інформації є електронно-променеві і рубки, алфавітно-цифрові і графічні дисплеї, які широко застосовують у сучасних складних СЛМ.
Види індикатора | Розмір знака, мм | Висвітлюваний колір | Яскрав. світіння, кд/м3 | Кут спостереження, град. | Символи |
Електромеханічний | До 100 | — | — | 120 | Цифри, символи |
Електролюмінесцентний | 20 і більше | Зелений, блакитний, жовтий, червоний | 20-50 для зеленого; 6—20 для інших кольорів | 160 | Цифри, літери, знаки, фігури |
Вакуумно-розжарю-вальний | 10-20 | Жовтий | До 20000 | 140 | Цифри, літери, знаки |
Вакуумно-люмінесцентний | 10-25 | Зелений | 250-500 | 140 | Цифри, літери, знаки |
Тиратрон тліючого розряду | 7-13 | Червоний, жовтий, зелений | 40—70 | 100 | Цифри |
Газорозрядний | До 20 | Червоний | 50-200 | 90 | Цифри, літери, знаки |
Світловий-1 проміню-вальний Діод | 10-15 | Червоний, зелений, жовтий | 250 | 150 | Цифри, літери, знаки |
Рідкокристалічний | 10 | Темний | Не випромінює | 150 | Цифри, літери |
Види індикатора | Розмір знака, мм | Освітлюваний колір | Яскрав. світіння, кд/м- | Кут спостереження, град. | Символи |
На лампах розжарювання — проекційний | 25-35 | Жовтий | 30-50 | 150 | Цифри |
Світло-провідний | ЗО | Жовтий | 30-50 | 40 | Цифри |
Таблиця 2
Порівняльна інженерно-психологічна характеристика різних типів індикаторів
При проектуванні абстрактних ЗВІ виникає проблема оптимального кодування інформації. Щодо діяльності оператора кодування визначає спосіб представлення інформації за допомогою умовних символів, Проблема оптимального кодування - це вирішення питань вибору категорій коду, довжини алфавіту сигналів, компонування кодового знака, можливості компонування сигналів у групи.
Категорія коду визначається .засобами кодування інформації серед яких виділяють геометричні фігури, літери, цифри, колір, яскравість, розмір, орієнтацію, частоту мерехтіння тощо.
Вибір категорій коду залежить від характеру вирішуваного оператором завдання.
Певна категорій коду може бути ефективною для вирішення одних завдань і неефективною для інших. Експериментальні дані свідчать, що для інформаційного пошуку найбільш ефективною с категорія кольору, для визначення кількісних характеристик категорія числа, а для впізнання — умовний знак.
Таблиця 3
Довжини алфавіту за різних засобів колупання
Засоби кодування | Довжина алфавіту |
Форма символів: • літеро-цифрова • абстрактна • асоціативна | необмежена 16 200 |
Розмір символів | 6 |
Кольоровий алфавіт | 11 |
Орієнтація і довжина лінії | 4 |
Кількість крапок | 5 |
Просторова орієнтація символів | 8 |
Яскравість, частота мерехтіння | 4 |
Знак формують основні та додаткові деталі, які не повинні викривляти його контур. Символи мають нагадувати об'єкт, що кодується, або яку-небудь його властивість. Як основні і допоміжні деталі символів слід використовувати наочно-образні та вербальні асоціації. Кращими за точністю і швидкістю ь символи, котрі зберігають наочній ь з псиною мірою стилізації, схематизації. Застосування багатомірного кодування (цифр, кольору, яскравості) суттєво розширює можливості кодів (рис. 24).

Рис. 2
Приклади кодування інформації:
а - спеціально розроблений шрифт; б – кодування додаткових ознак об’єкта; в – прості геометричні фігури;
Інженерно-психологічні вимоги до акустичних індикаторів. Хоча значна кількість інформації операторові надходить завдяки зоровим сигналам, подеколи значно доцільніше застосовувати акустичні сигнали, які можуть передаватись у формі звуків або в мовній формі і використовуються у таких
випадках:
-коли інформація проста, стисла і потребує негайної реакції;
-якщо застосування візуальної інформації неможливе за умовами роботи;
-при необхідності попередження оператора про надходження наступного сигналу;
-коли потрібен мовний зв'язок.
Звукові сигнали використовують для попередження оператора про небезпеку або про перехід системи в інший стан, для нагадування про використання певних дій чи для привертання уваги оператора.
Проектування ЗВІ на основі загальних і часткових вимог до елементів індикації потребує вирішення конкретних завдань, серед яких;
- психологічний аналіз діяльності оператора, визначення
його функцій і необхідної інформації;
- вибір або проектування певних ЗВІ;
- досягнення відповідності інтенсивності потоку інформації
реальній працездатності оператора;
- розробка інженерно-психологічних вимог до ЗВІ;
- композиційне і кольорове вирішення системи відображення інформації;
- оцінка і порівняльний аналіз отриманих варіантів майбутньої системи відображення інформації.
Для вирішення цих завдань розроблено такі підходи, як структурно-психологічний, системно-лінгвістичний, графоаналітичний.
Контрольні запитання
1. Назвіть інженерно-психологічні вимоги до проектування засобів
відображання інформації і до проектування органів управління,
відображання інформації і до проектування органів управління,
2. Як здійснюють кодування зорано інформації?
3. Яка структура процесу приймання інформації оператором
4. Проаналізуйте підходи до побудови систем введення інформації.
5. Які принципи спільного розташування індикаторів і органів управління?
6. Окрєсліть інженерно-психологічні проблеми організації робочих місць операторів.
7. Висвітліть психологічна значення факторів виробничою середовища.
Список літератури:
1. Зараковский Г. М. Психофизиологический анализ трудовой деятельности. — М.: Наука, 1966. -114с.
2. Климов Е А Психология профессионала Учеб пособие — М.-Воронеж: Институт практической психологии, 1996. - 509с.
3. Справочник по инженерной психологии / С.В.Борисов, В.А.Денисов, Б.А.Душков; Под ред. Б.Ф.Ломова, — М,: Машиностроение, 1982. — 368 с.
Фараджян Сергій
Немає коментарів:
Дописати коментар