четвер, 10 березня 2011 р.

1.4. Мета і перспективи інженерної психології



1.4. Мета і перспективи інженерної психології


Весь комплекс теоретичних і практичних інженерно-психологічних досліджень має головною метою забезпечення високої ефективності сис­тем “людина-машина”. Ефективність будь-якої системи визначається її продуктивністю і надійністю за рівних інших умов, таких як якість про­дукту (результату), довговічність, енерговитрати тощо. Зрозуміло, що ефе­ктивна робота СЛМ вимагає наявності високопродуктивної та надійної техніки. Конструкція такої техніки і організація виробничого процесу по­винні дозволяти людині реалізувати всі свої знання та вміння. Людина має бути здатною за своїми якостями реалізувати надані технікою можливості, домагатися високої продуктивності праці та забезпечувати виконання ви­робничих операцій.
Досягнення головної мети інженерної психології здійснюється: по-перше, за рахунок поліпшення технологічних характеристик трудового процесу; по-друге, за рахунок характеристик умов праці, що стимулюють трудову активність людини і в кінцевому рахунку її відношення до праці.
Таблиця №1
Поліпшення технологічних характеристик трудового процесу озна­чає:
-   мінімізацію часу виконання окремих дій і операцій у трудовому процесі;
-   виключення грубих помилок у трудовій діяльності;
 мінімізацію вірогідності помилок, які негативно впливають на хід технологічного процесу, якість продукту (результату) або негативно впли­вають на стан техніки чи людини;
-   збереження високої працездатності людини протягом тривалого часу шляхом мінімізації енерговитрат (психічного і фізичного напруження) у трудовому процесі.


Схема №1
Під поліпшенням характеристик процесу виробництва, що стиму­люють трудову активність людини, перш за все розуміють
  
надійність роботи
технічних пристроїв
раціональну конструкцію техніки
відповідність складності техніки рівню підготовленості людини
досконалий естетичний вигляд технічних пристроїв і виробничих приміщень
відсутність шкідливих та таких, що заважають роботі, зовнішніх фа­кторів


Звичайно, трудова активність людини стимулюється не тільки по­ліпшенням характеристик трудового процесу. Істотну роль тут відіграють також соціальні умови, що визначають відношення людини до праці. Од­нак не можна недооцінювати роль характеристик трудового процесу у фо­рмуванні особистості людини, у створенні високого рівня мотивації до да­ного виду трудової діяльності.

Запитання:

1. Чим визначається ефективність будь-якої системи?
2. За рахунок чого здійснюється головна мета інженерної психології?
3. Що означає поліпшення технологічних характеристики трудового процесу?
4. Що впливає на процес виробництва?

Література:

1. Душков Б.А., Королев А.В., Смирнов Б.А. Основы инженерной психологии: Учебник для студентов вузов. – М., 2002.
2. Продайко В.М., Учитель І.Б. Інженерна психологія. Частина 1. Вступ до інженерної психології: Навч. посібник. – Дніпропетровськ: НМетАУ, 2008.
3. Психология труда, профессиональной, информационной и организационной деятельности. Словарь / Авторы-составители: Б.А. Душков, А.В. Королев, Б.А. Смирнов. – М., 2003.

Щербакова Ксенія Віталіївна

Немає коментарів:

Дописати коментар